BolVit

Bolvit Yem Takviye Ürünleri

Takip Et

+90 850 302 14 14

Bolvit Aryan İnvertaz Enzim (Toz)

Bolvit Aryan Invert Enzim (Toz)

Toz İnvertaz Enzim

Şeker, Su ile ne kadar karıştırılsa da, ısı uygulansa da, molekül yapısı büyük olduğundan, arılar tarafından tam olarak sindirilebilmesi çok zordur. Bu sebeple, arılar tam ve sağlıklı beslenemezler. Ayrıca sindiremeyen şeker dışarı atılırken, üreticiye de maddi olarak zarar verir. İnvertaz Enzim ile üretilmiş şuruplar sayesinde arılar sağlıklı beslenerek, kışı çok daha rahat geçirirler. ( Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi & Trakya Üniversitesi)

İnvert şurupların asıl amacı, Arının sağlıklı ve mümkün olduğu kadar tam beslenebilmesidir. Diğer taraftan şurubun şekerleşmemesi, raf ömrünü uzatmakta önemlidir ancak bu ilk öncelik olmamalıdır.

Bal hasadından sonra, kovanlardaki besin stoku şeker şurupları ile takviye edilir. Şeker şurubunu petekleri nakil ediyorken arılar şuruptaki sakarozu glikoz ve früktoza ayırırlar, bu işlem için kendi biyolojik kaynaklarını ve beslenen şurubun 23% si kadarını kullanırlar. Bu arıları yorar ve kışa yorgun girerler. Şurubun işlenmesinden kaynaklanan arı yorgunluğunun önüne geçmek için arıları hazırlanmış besinler ile –örneğin invert edilmiş şeker şurubu ile- desteklemek faydalı olacaktır. İnvert edilmiş şeker sakaroz glikoz ve früktoza ayrılır, dolayısıyla bu tür ürünlerin kullanılması arıları daha az yoracaktır. Litvanya Tarım Enstitüsü (Instituto Aleja 1, Akademija, 58344 Kedainiai distr.)

Bazı araştırmacılar  invert şurup ile yağma sorunu olmayacağını bildirmekteler

İnvertaz şurup bir çok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Organik asitler, mayalar, tartarlar ve hidroliz yöntemleri gibi. Ancak Yüksek kaliteli bir şurup, sakarozun parçalanması için invertaz enziminin kullanımı ile elde edilir. Balda bulunan bu enzim sakarozu glikoz ve früktoza ayrıştırır. Dolayısıyla doğal bal kullanımı ile invert şurup yapmak mümkündür.

Eski bal ya da HMF bakımından zengin yeteri kadar invert edilmemiş şurup, ağustos arılarının beslenmesi için uygun değildir, söz konusu madde arılar için zehirlidir. Jachimovicz ve Sherbiny 1975’ de HMF’ nin arı ölümlerinden sorumlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ticari olarak asit ile hidrolize edilmiş invert şeker şurubundaki 15mg/100g HMF miktarının arılar için ölümcül olduğunu bildirmekteler. 15mg/100g HMF içeriği olan şeker şurubu ile beslendiğinde, 20 gün içerisinde arıların ortalama 58% si ölmüştür. 3mg/100g ve 6mg/100g HMF miktarları arılar için zararsızdır. Sonuç olarak bir çok uzman, invert şeker şuruplarındaki HMF miktarının 2mg/100g değerini aşmaması gerektiğini savunmaktalar, ki bu değer bir çok balda görülmektedir. İnvert şeker şurubu yalnızca içerisindeki HMF miktarı kontrol edildikten sonra kullanılmalıdır.

———

KULLANIM

Toz İnvert Enzim: (200.000 SU/g)

1 Ton Şerbet (şurup) için;

115 gr (24 saat)

230 gr (12 saat)

535 gr (6 saat)

Sıvı İnvert Enzim

1 kg Şerbet (şurup) için;

5 cc (24 saat)

9 cc (12 saat)

18 cc (6 saat)

———

İNVERTAZ ENZİM YAPIMI

  1. Kullandığınız su ve kazan bakteri içermemeli. Emin olmak için suyu ilk önce mümkünse kaynatın yada 90 derece sıcaklıkta 1-2 saat kazanda bekletin. ( Bakteri varsa kapalı kapta şişme yapar)
  2. Şekeri suya boşaltın. Şeker dışarıdan nem alarak yada kirli şeyler sürerek hijyeni bozulmamış olsun. ( kapalı kapta şişme yaşarsınız) şekeri suya dökünce suyu kaynatmayın. Bu şurubun yanmasına sebep verir, HMF yi yükseltir.
  3. Şeker eridikten sonra suyun PH ölçün ve yüksek ise 4,5-5,5 arasına gelinceye kadar kademeli olarak 1-2 gr sitrik asit koyup, ph düzenleyin.
  4. Şurup sıcaklığını 60 dereceye sabitleyin. Bu sıcaklık 5 derece aşağıya yada yukarıya oynasa işleminizi olumsuz etkilemeyecektir. ( İnvertaz enzimler 50-70 derece arasında çalışır)
  5. İşlemi kaç saatte bitirmek istiyorsanız, Toz invertaz enzimi ona göre ayarlayın.
  6. Kullanacağınız invertaz enzimi içinde su bulunan (hijyen su ve temiz kap olmalı) küçük bir kaba boşaltın, seyreltin.
  7. Seyrelttiğiniz Toz invertaz enzimi şurubun içine boşaltın.
  8. İlk 2 saate kazanın karıştırıcısını çalıştırın. Daha sonra her bir saate 10 dk karıştırarak devam edin.

———

AMBALAJ

Toz: 100 gr – 250 gr – 500 gr

Toz: 1 kg – 5 kg – 10 kg – 20 kg

Sıvı: 100 ml – 250 ml – 500 ml – 1.000 ml